Casper Pil

Casper Merkez Servisimizde pil konusunda uyguladığımız süreç aşağıdaki şekildedir.  Pil yapısı gereği zaman içinde ömrü azalan bir parçadır. Bunu da göz önünde bulundurarak öncelikle sağlam ve arızalı pili ayırt etmemiz gerekli.

Bu durumda bir pil;

1-      % 100 şarj olmuyorsa,

2-      Şarj göstergesi pil dolu gibi görünse dahi yeşil olmuyorsa,

3-      Pil tetiklemiyorsa (Bu durumda Windows üzerinden pili devre dışı bırakıp  3 kez tam şarj edip yine tam deşarj ediniz. Büyük olasılıkla tekrar tetiklemeye başlayacaktır. Pilin nasıl devre dışı bırakıldığı ekte gösterilmiştir).

4-      Üretim tarihlerine göre aşağıdaki değerlerin altında kalıyorsa pili değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki 4 maddeden herhangi biri pilde mevcut ise pil arızalıdır ve 24 ay boyunca garanti kapsamındadır.

Bunun dışında pil de sadece şarj süresi ile ilgili şikâyet mevcutsa ( 1,5 saat giden batarya şimdi 30-40 dk. gidiyor şeklide) aşağıda belirlemiş olduğumuz süreler dahilinde işlem yapılmaktadır. Aşağıdaki değerlerde şarj süresi devam eden piller arızalı olarak işlem görmemektedir. Batarya ne kadar doğru kullanılsa dahi ( genelde doğru kullanan çok azdır) şarj süreleri zaman içinde azalacaktır. Bu durum bütün pille çalışan cihazlar için geçerlidir.

Pilleri test ederken izlenecek yol, dizüstü bilgisayara herhangi bir çevre aygıt takmaksızın (Usb Hdd, E-Sata v.b) kendi içinde yapılan test şeklindedir. %50 ekran parlaklığı, Wlan açık ve Hdd üzerinden film açarak test edebilirsiniz.

Bu durumda sağlam bataryaların olması gereken şarj süreleri;

Ürün 1 yıllık ise; 40 dk

Ürün 16 aylık ise; 30 dk

pilÜrün 20 aylık ve üstü ise;20 dk.